Podążając drogą z mądrością 

Powyższy tytuł brzmi jak reklama jakiegoś stowarzyszenia motoryzacyjnego. Jest to jednak zachęta, którą Paweł skierował do chrześcijan w Efezie. Napisał również, jak stać się mądrym.

(15) Baczcie więc pilnie, jak macie postępować, nie jako niemądrzy, lecz jako mądrzy, (16) wykorzystując czas, gdyż dni są złe. (17) Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska. (18) I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha, (19) rozmawiając z sobą przez psalmy i hymny, i pieśni duchowne, śpiewając i grając w sercu swoim Panu, (20) dziękując zawsze za wszystko Bogu i Ojcu w imieniu Pana naszego, Jezusa Chrystusa

Efezjan 5,15-20 (BW)

Jaka droga?

Droga, którą podążamy jest wąska. To droga, która prowadzi do życia – droga, którą idziemy z Jezusem po Jego śladach. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy bardzo uważać, gdy nią idziemy, bo łatwo z niej zejść. 

W jaki sposób stajemy się mądrzy?

Nikt nie chce iść przez życie jako głupiec. W jaki jednak sposób stajemy się rozsądni? Rozsądni ludzie, wg wersetu 16, to ci, którzy mądrze przeżywają swój czas. Oznacza to, że starają się zrozumieć Bożą wolę (werset 17). Nie jest to zawsze łatwe, ale mamy Jego Słowo, aby dowiedzieć się, czy coś jest naszą czy Bożą wolą. Słyszeć Boży głos możemy również nauczyć się, gdy się modlimy. Pan Jezus obiecuje nam, że Jego owce znają Jego głos (Jan 10,4). Stale słuchając i podążając za Nim, będziemy wzrastać. 

Co jeszcze może pomóc?

Kiedy doświadczamy w naszym życiu trudności albo ucisków, szukamy schronienia u Boga, który mieszka w nas przez Ducha Świętego. To właśnie dlatego Paweł mówi, że musimy być pełni Jego Ducha, zamiast upijać się winem (wers 18).

Często również śpiewanie pobudza mądre podróżowanie tą drogą. Pieśni uwielbiające Boga, w jakiejkolwiek formie, będą utrzymywać nasze serca i umysły w skupieniu na Nim. Kiedy to idzie w parze z naszą wdzięcznością dla Boga Ojca, nie będziemy musieli martwić się o drogę przed nami ani o Jego wolę.